Kas ir akcīzes nodoklis

AlkoKā jau visā pasaulē, arī Latvijā, ir ļoti daudz dažādu nodokļu. Akcīzes nodoklis ir viens no tiem. Šis nodoklis tiek piemērots konkrētām preču grupām, turklāt, tas tiek piemērots papildus pievienotās vērtības nodoklim. Šis nodoklis netiek piemērots pirmās nepieciešamības precēm, pārtikai un tamlīdzīgi, šis nodoklis tiek piemērots produktiem kam var būt kaitīga ietekme uz dabu un, vai veselību. Alkohols, tabaka, naftas produkti ir daži no šiem produktiem kam tiek piemērots akcīzes nodoklis.

Šī nodokļa mērķis, pašsaprotami, ir radīt ienākumus valsts budžetā, bet tas nav vienīgais mērķis. Arī kaitīgo produktu ierobežošana ir daļējs mērķis. Degviela, autovadītājiem nav īpaša izvēles iespējamība, bet tabakas izstrādājumiem palielinot akcīzes nodokli, pieaug produktu cena, kas var nozīmēt ka cilvēki smēķētu nedaudz mazāk, tas savukārt ir veselīgāk. Bet galvenais mērķis tomēr ir ienākumi budžetā.

Šo nodokli maksā gan attiecīgo preču un produktu ražotāji gan arī importētāji. Patērētājus šis nodoklis skar pie preces pirkšanas, jo pārdevējs paaugstinās preces cenu, paaugstinoties šim nodoklim. Šī nodokļa summa ir atkarīga no apliekamā produkta un daudzuma. Esam pieraduši pie konkrētām procentu likmēm pie nodokļu aprēķināšanas, bet akcīzes nodoklis tiek aprēķināts pēc preces daudzuma un veida. Latvijas likumdošanā ir atrunāts kādas naudas summas ir jāmaksā par attiecīgās preces noteiktu vienību skaitu. Piemēram:

  • 100 litri alus – 4,8 Eiro par katru absolūtā spirta tilpuma procentu, kas ir izteikts ar precizitāti līdz vienai desmitdaļai, tomēr ne mazāk par 8,6 Eiro par 100 litriem alus.
  • Cigaretes – par 1000 cigaretēm 69,5 Eiro
  • Tabakas lapas – par 1000 gramiem tabakas lapu jāmaksā 70 Eiro

Kā redzat, šis iedalījums ir diezgan strikts un konkrēts. Tas pats attiecas gan uz citiem dzērieniem gan naftas produktiem un tamlīdzīgi. Uzņēmumi kuri nodarbojas ar šo produktu tirdzniecību, ražošanu un importēšanu ir spiesti sekot šīm normām un veikt attiecīgos maksājumus valsts budžetā. Šīs preces arī tiek marķētas, lai apliecinātu apmaksāto akcīzes nodokli. Ne visur ir iespējams redzēt akcīzes zīmi kā uz cigarešu paciņām, bet arī šeit ir konkrēti noteikumi, kas nosaka kuras preces ir jāmarķē tieši kādā veidā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *