Kā brūvēt – uztaisīt šampanieti

Pirmais fermentācijas posms: Pašā sākumā jāveic pirmais no diviem fermentācijas posmiem. Galvenais faktors šajā pirmajā fermentācijas posmā ir, ka tas ir salīdzinoši ātrs. Galvenais šajā posmā ir izveidot samērā neitrālu vīnu ar augstu skābuma pakāpi. Kāpēc neitrālu vīnu? Tāpēc ka augļu esteru veidošanās būs pretrunā ar garšu un vīna veidošanos, kas lielā mērā notiks otrreizējas fermentācijas un nobriešanas procesa laikā. Kāpēc ir nepieciešama augsta skābuma pakāpe? Otrajam fermentācijas posmam un nobriešanas posmam ir nepieciešama skāba struktūra, lai šie procesi varētu notikt. Visbiežāk pirmais fermentācijas posms notiek nerūsējošā tērauda tvertnē, un lielākā daļa neiet cauri malo-pienskābajai fermentācijai.

Sajaukšana: Šampanieša sajaukšanas process ir tas, kas atšķir noteiktu reģionu no jebkura cita vīna ražošanas reģiona pasaulē. Tā kā lielākā daļa vīna reģionu ražo jaunu konkrētā vīna veidu katru gadu, šampanieša veidotāji ir prasmīgi sajaucēji. Lai gan gadā daudz vīna darītavu ražos šampanieti, šampanieša veidotāju lepnums ir meistarīgi sajaucot vairākas vīnogu ražas, izveidot savu “vīna darītavas stilu”. Lai saglabātu vairāku vēsturisku rezervju vīna piedāvājumu krājumu, lai sapludinātu tos ar jaunākām šķirnēm, ir nepieciešams izveidot vīnu krājumu, kas savukārt palielina šampanieša ražošanas izmaksas.

Otrais fermentācijas posms: Kad maisījums ir izveidots, nedzirkstoša vīna, cukura un rauga maisījums tiks pievienots sajauktajam vīnam.

Pēc tam vīns tiek pildīts pudelēs un tas tiek atstāts, lai pudelē sāktos otrais fermentācijas posms. Šeit aktīvais raugs sāks iedarboties ar pudelē esošo cukuru, kā rezultātā slēgtajā pudelē notiks anaerobais alkohola ražošanas process. Šī fermentācijas posma blakusprodukts ir oglekļa dioksīds, kas, ja tam nav atļauts izplūst atmosfērā, rada C02 kas izšķīst vīnā, kas pazīstams arī kā burbuļi. Šis otrais fermentācijas posms parasti ilgst no 4-8 nedēļām.

Nobriešana: Pēc sekundārā fermentācijas posma pabeigšanas, vīns pāriet uz nobriešanas periodu pudelē, kur vīns mijiedarbojas ar neaktīvajām rauga šūnām un kas ievērojami ietekmē gatavā šampanieša garšu un tekstūru. Garšas īpašības, kas saistītas ar šo bioķīmisko procesu ietver ceptas maizes, grauzdētu riekstu un sāļa siera nianses. Saskaņā ar likumiem šampanietis, ir vecumā vismaz 15 mēnešus, lai gan lielākā daļa ir vecumā no 18-24 mēnešiem.

Atdalīšana: Kad šampanietis ir pabeidzis nobriešanas posmu, tas tiek pildīts pudelēs ar atdalīšanas procesa palīdzību. Šis posms ietver neaktīvo rauga šūnu un nogulšņu, kas veidojas pudeles apakšā, atdalīšanu un lēnu to virzīšanu uz pudeles kaklu, kur tie tiek noņemti. Šis process ir jāveic metodiski un lēnām tā, lai nesajauktu šampanieti pudelē. To var vai nu veikt ar rokām, lēnām pagriežot pudeli mazliet katru dienu, līdz tā ir apgriezta otrādi, vai automātiski to darīt ar speciālu aprīkojumu. Ar rokām process var ilgt 2 mēnešus, ar speciālu aprīkojumu procesu var paveikt apmēram 1 nedēļas laikā. Kad vīns ir novietots vertikāli, raugs, kas atrodas šampanieša pudeles kaklā, ir gatavs atdalīšanai.

Atdalīšana: Šis process ietver neaktīvo rauga daļu/ nogulšņu noņemšanu no pudeles kakla. Visbiežāk tas tiek panākts, iemērcot šampanieša pudeles kaklu aukstā sālsūdenī, līdz ar to rauga daļas, kas nogulsnējušas pudeles kaklā, tiek ātri savāktas. Kad pudeles vāciņš ir noņemts, izšķīdušā Co2 spiediens izgrūž šo rauga spraudni no pudeles un šampanietis ir gandrīz gatavs.

Devas: Pirms šampanietis tiek atkārtoti sapildīts pudelēs un aizkorķēts, noteikts šampanieša un cukura daudzums tiks pievienots gatavajam vīnam. Šis maisījums, kas pazīstams kā “deva” noteiks šampanieša salduma līmeni un šampanieša stilu. Dažos gadījumos šī deva netiks pievienota.

Aizkorķēšana: Šis ir pēdējais posms. Fermentētais, sajauktais, raudzētais, nobriedinātais, atdalītais, sajauktais un ar devu papildinātais šampanietis ir beidzot gatavs pildīšanai pudelēs. Pēc tam, kad tam ir uzlikts korķis, uz pudeles tiek uzlikts aizsargājošs stiepļu vāciņš, lai palīdzētu nodrošināt korķa palikšanu vietā. Pēc tam vīns tiek enerģētiski sakratīts, lai palīdzētu tam sajaukties ar pēdējā posmā pievienoto devu. Gatavo vīnu tagad novieto glabāšanai no dažām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem (un dažos gadījumos ilgāk), pirms tas tiek nosūtīts uz vīna veikaliem, restorāniem un pie tā cienītājiem.